HR115 vaakasuuntainen halkaisusaha on varustettu vakiona lukuisilla toiminnoilla ja sen teho riittää jopa 25 metrin sahaukseen minuutissa.
Työstä jopa 380 mm levyiset ja 280 mm korkuiset pelkat vakiokokoisiksi HR115-halkaisusahalla. Maksimisahauskorkeus 280 mm Sahauspään korkeutta säädetään sähköisesti ja valinnainen mittalaite on saatavissa. Muuttuva hihnanopeus voidaan säätää sahattavan materiaalin mukaan – enintään 25 metriä minuutissa.
Kaksi vakiopainorullaa pitää pelkan paikallaan sahauksen aikana. Syöttö- ja poistorullapöydät sekä sivurullapöytä helpottavat materiaalin käsittelyä, sekä sahaamattomien pelkkojen palautuksen uudelleensahaukseen. Kiilamaisten tuotteiden, kuten ulkoverhouksen limilaudoituksen tuottamiseksi, sahauspäätä voidaan kallistaa välillä 0° - 8°.